Z opublikowanego w czwartek przez Wirtualną Polskę artykułu wynika, że wnioski złożone przez prokurator Ewę Wrzosek do sądów w sprawie TVP, powstały poza siedzibą prokuratury, w kancelarii Clifford Chance, z kolei pracę nad pismami prokurator miała zacząć, zanim oficjalnie dowiedziała się o sprawie.
W publikacji wskazano na wiele nieścisłości, m.in. zawiłość czynności, które Wrzosek miała wykonać w krótkim czasie, czy przypisy z datą dostępu do tekstów, która nie pokrywała się z dniem, w którym prokurator wnioski miała sporządzać.
Sprawa Ewy Wrzosek. Reaguje Lex Super Omnia
Do medialnych doniesień na temat prokurator Ewy Wrzosek odniosło się w piątek Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia, które zamieściło w sieci obszerne oświadczenie.
Stowarzyszenie podkreśliło, że fundamentalnymi wartościami, jakie były podstawą powstania Lex Super Omnia, są praworządność, niezależność i apolityczność prokuratury, poszanowanie godności każdego człowieka. Jak dodano, od momentu powstania stowarzyszenia „wielokrotnie reagowano na próby upolitycznienia i podporządkowania prokuratury politycznej władzy wykonawczej”.
„Z tego względu z autentycznym niepokojem obserwujemy doniesienia medialne dotyczące aktywności pani prokurator Ewy Wrzosek i podjęcia przez nią, na wniosek jednego z ówczesnych posłów, działań związanych z mediami publicznymi” – przekazało stowarzyszenie, nadmieniając przy tym, że w związku z tym zwrócono się do prokurator, jako członka Stowarzyszenia, o „wyjaśnienie publicznie podnoszonych pod jej adresem zarzutów”.
Jak przekazano w dalszej części wpisu, w odpowiedzi Lex Super Omnia otrzymało stanowisko, mówiące o tym, że obecnie w tej sprawie prowadzone jest postępowanie przygotowawcze, które „ma ustalić okoliczności faktyczne tej sprawy”.
Lex Super Omnia nie utożsamia się z wypowiedziami Wrzosek
Stowarzyszenie Prokuratorów podkreśliło również, że medialne doniesienia dotyczące naruszenia zasady apolityczności prokuratora oraz sposobu procedowania w tej sprawie są „kontrowersyjne i wysoce niepokojące, zaś przedstawione okoliczności poczynione w toku dziennikarskiego śledztwa na tyle frapujące, że wiele osób poczuło się już uprawnionymi do ferowania publicznego wyroku w tej sprawie”.
W związku z tym LSO, do którego należy Ewa Wrzosek, przypomniało, że podmiotem uprawnionym do prowadzenia śledztwa w tej sprawie jest Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej, który prowadzi czynności procesowe, natomiast zgodnie z Konstytucją „wymiar sprawiedliwości w Polsce sprawowany jest przez niezawisłe sądy”.
W komunikacie wskazano, iż zarząd Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia, stoi na stanowisku, że „konieczna jest, dokonana przez uprawnione podmioty, obiektywna i rzetelna, daleka od chwilowych emocji, ocena podjętych przez panią prokurator działań„. Co więcej, jak podkreślono w oświadczeniu, w interesie LSO leży „profesjonalne, procesowe wyjaśnienie tej sprawy„, a sam zarząd stowarzyszenia takowego śledztwa oczekuje.
„Pragniemy jednocześnie zwrócić uwagę, że wystąpienia publiczne pani prokurator należy traktować jako wypowiedzi dokonywane wyłącznie w jej własnym imieniu i nie należy utożsamiać ich ze stanowiskiem stowarzyszenia” – podkreśliło Lex Super Omnia w komunikacie zamieszczonym w sieci.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!