W sondażu CBOS przeprowadzonym w marcu zapytano o kwestie związane z konfliktem w Ukrainie. Po raz pierwszy od listopada, kiedy ostatnio realizowano takie badanie, respondenci wypowiedzieli się na temat poczucia zagrożenia wojną czy stosunku do ukraińskich uchodźców.
Na pytanie, czy wojna w Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski, twierdząco odpowiedziało 83 proc. osób, spośród których 40 proc. uważa, że „zdecydowanie tak”, a 43 proc. – „raczej tak”. Przeciwnie uważa 13 proc. uczestników, z czego 11 proc. wybrało opcję „raczej nie”, a 2 proc. – „zdecydowanie nie”. 4 proc. ankietowanych oceniło, iż „trudno powiedzieć”.
Jak zwraca uwagę CBOS, w ciągu dwóch ostatnich lat odsetek respondentów, którzy obawiają się zagrożenia, oscylował wokół 75 proc. Teraz jednak, w stosunku do ostatniego badania, wzrósł on o 9 pkt. proc. Tym samym niemalże osiągnął poziom z czasu początku wojny, kiedy wynosił on 85 proc. O największym zagrożeniu dla bezpieczeństwa Polski mówią starsi badani, a także ci z wyższym wykształceniem i częściej praktykujący religijnie.
Sondaż CBOS. Polacy o przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy
Polacy wypowiedzieli się także w innych kwestiach, odpowiadając m.in. na pytanie, czy nasz kraj powinien przyjmować ukraińskich uchodźców z terenów objętych konfliktem. 17 proc. respondentów uważa, że „zdecydowanie tak”, a 44 proc., że „raczej tak”. CBOS wskazuje, że najbardziej przychylni temu są wyborcy Koalicji Obywatelskiej (78 proc.) oraz Lewicy (77 proc.), a najmniej – Konfederacji (48 proc.).
31 proc. badanych na to pytanie odpowiedziało jednak negatywnie, z czego 19 proc., że „raczej nie”, a 12 proc. – „zdecydowanie nie”. Według 8 proc. ankietowanych „trudno powiedzieć”.
W tym temacie nie ma więc sporych zmian względem ostatniego badania – w sumie 61 proc. uczestników badania popiera przyjmowanie ukraińskich uchodźców, a w listopadzie 2023 roku było to 62 proc. Porównując natomiast z początkiem konfliktu, czyli marcem 2022 roku, różnica jest widoczna – wówczas pozytywnie podchodziło do tej kwestii 94 proc. badanych.
Czy Rosja zaatakuje państwa NATO? Wyniki sondażu
Ankietowani zostali także zapytani o możliwość zbrojnego ataku Rosji na państwa NATO w ciągu trzech do ośmiu lat. Według 57 proc. jest to prawdopodobne: 14 proc. uważa, że „zdecydowanie prawdopodobne”, a 43 proc. – „raczej prawdopodobne”. 32 proc. ankietowanych uważa atak za nieprawdopodobny, z czego 28 proc. za „raczej nieprawdopodobny”, a 4 proc. za „zupełnie nieprawdopodobny”. Według 11 proc. uczestników badania „trudno powiedzieć”.
Sondaż przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano w dniach od 7 do 17 marca 2024 roku na próbie liczącej 1089 osób.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!