W niedzielnych wyborach wybierano 2477 włodarzy: 1464 wójtów, 906 burmistrzów oraz 107 prezydentów miast. Łącznie w całym kraju 5469 komitetów wyborczych zarejestrowało 6729 kandydatów na te funkcje. Tylko jednego kandydata na włodarza zarejestrowano w 412 gminach.
Jak poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza na wtorkowej konferencji prasowej, frekwencja w wyborach wójta, burmistrza i prezydenta miasta wyniosła 51,99 proc.
Włodarzy wybrano w 1728 gminach i miastach.
Dane PKW ze 100 proc. obwodów
Wybory samorządowe 2024. W jakich miastach druga tura?
W 748 gminach i miastach odbędzie się druga tura wyborów, gdyż w pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów na wójta, burmistrza czy prezydenta miasta nie otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. W tych gminach i miastach, ponowne głosowanie odbędzie się 21 kwietnia.
Nie wybrano włodarza w jednej gminie, w której zarejestrowano tylko jednego kandydata. Kandydat ten w wyniku głosowania nie uzyskał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów i w takiej sytuacji – zgodnie z Kodeksem wyborczym – wyboru wójta dokona rady gminy.
Wyniki wyborów samorządowych 2024. PKW podała oficjalne dane
Z kolei w poniedziałek wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała o ostatecznych wynikach wyborów do sejmików województw.
Dane PKW ze 100 proc. obwodów
Pierwsze miejsce przypadło Prawu i Sprawiedliwości (34,27 proc.), drugie Koalicji Obywatelskiej (30,59 proc.), trzecie Trzeciej Drodze (14,25 proc.), czwarte Konfederacji (7,23 proc.), a piąte Lewicy (6,32 proc.). Na inne komitety głos oddało 4,33 proc. wyborców.
Z danych PKW wynika, że PiS wygrało w siedmiu, a Koalicja Obywatelska w dziewięciu województwach. Nie oznacza to jednak, że ugrupowania będą sprawować władze w tych regionach. W niektórych przypadkach konieczne będzie zawiązanie koalicji.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!