Minister zdrowia Izabela Leszczyna w środę przed południem podczas konferencji prasowej mówiła o szczegółach programu in vitro. W trakcie podziękowała także środowisku lekarskiemu za wspieranie tego przedsięwzięcia.
– Główny cel to równy dostęp – podkreśliła, informując, że dostęp do programu rządowego będą miały wszystkie pary borykające się z problemem niepłodności.
– Zarzucają mi czasem panowie, że zwykle mówię o dobrych rzeczach dla kobiet, ale dzisiaj mówimy o czymś, co jest ważne, potrzebne dla kobiet i mężczyzn. Przywracamy dzisiaj nadzieję, a właściwie dajemy realną szansę dla tych wszystkich, którzy chcą zostać rodzicami – przekazał minister zdrowia.
Drugim celem programu, jak zaznaczyła, będzie zabezpieczenie materiału płodowego od osób, które będą chciały w przyszłości mieć dzieci, jednak obecnie muszą poddać się badaniu onkologicznemu, które często skutkuje brakiem możliwości zajścia w ciążę.
Minister Izabela Leszczyna o programie in vitro: Przeznaczymy konkretne pieniądze
Minister wskazała termin, od kiedy rozpocznie się program. – Program będzie trwał od 1 czerwca tego roku do 31 grudnia 2028 roku. Tak to jest z programami polityki zdrowotnej, że one muszą mieć ograniczony konkretny czas, bo przeznaczamy na nie konkretne pieniądze – wyjaśniła.
Zapowiedziano, że na program in vitro co roku zostanie przeznaczone 500 milionów złotych.
– Jestem przekonana, że już nigdy w Polsce nie będą rządzić ludzie, którzy ten program zlikwidują i zabiorą kobietom i mężczyznom szansę na własne dzieci, podczas gdy współczesna medycyna im takie możliwości daje – oznajmiła.
Program in vitro. Jakie warunki trzeba spełnić?
Program obejmie pary ze stwierdzoną lub nieskutecznie leczoną niepłodnością w ciągu 12 miesięcy przez zgłoszeniem się do programu. Obejmie także osoby, które są w związku małżeńskim lub pozostają parą we wspólnym pożyciu – w tym przypadku konieczne będzie wspólne oświadczenie o tym, że jest się parą i ma się świadomość wszelkich konsekwencji wszczętych procedur.
Program obejmie również osoby, które brały udział w innych programach w ubiegłych latach i mają przechowywane zarodki. W związku z tym u takich osób będzie można przeprowadzić kriotransfer tych zarodków.
Ważny będzie także wiek partnerów. W przypadku dawstwa partnerskiego maksymalny wiek u kobiety będzie wynosił 42 lata. W przypadku, gdy odbędzie się to przy dawstwie oocytów wtedy kobieta może mieć 45 lat. W obu przypadkach mężczyzna może mieć do 55 lat.
Z kolei w przypadku onkopłodności pobranie i przechowanie gamet w czasie leczenia onkologicznego może nastąpić, gdy kobieta ma do 40 lat, a mężczyzna do 54 lat.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!