Close Menu
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Facebook X (Twitter) Instagram
Historie Internetowe
Facebook X (Twitter) Instagram
Banai
Subskrybuj
[gtranslate]
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Polska

Afera w Warszawskim Szpitalu Południowym. Prokuratura: Wszczynamy dwa śledztwa

Przez Pokój Prasowy22 czerwca, 20263 min odczytu

  • Prokuratura prowadzi dwa osobne postępowania w sprawie nieprawidłowości w Szpitalu Południowym w Warszawie, obejmujące zarzuty niekorzystnego rozporządzenia mieniem i niegospodarności.

  • Pierwsze śledztwo dotyczy podejrzenia przedłożenia nierzetelnych faktur za czas pracy lekarza, drugie koncentruje się na zaniedbaniach związanych z kontrolą, umowami oraz weryfikacją faktur przez osoby zarządzające szpitalem i pracowników ratusza.

  • Prokuratura potwierdziła, że nie doszło do skutecznego zwrotu ponad 500 tys. zł na rachunek szpitala, gdyż zwrot ten był niewłaściwie przeprowadzony i środki wróciły do osoby wpłacającej.

  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii, otwiera się w nowym oknie

Rzecznik prokuratury potwierdził, że w sprawie nieprawidłowości w Warszawskim Szpitalu Południowym wpłynęły dotąd cztery zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. Na ich podstawie śledczy podjęli decyzję o wszczęciu dwóch śledztw.

Afera w Szpitalu Południowym. Będą dwa śledztwa prokuratury


– Pierwsze śledztwo dotyczy doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie nie mniejszej niż 558 5888,70 zł na szkodę Warszawskiego Szpitala Południowego w związku z przedłożeniem nierzetelnych faktur, z których wynikał nieprawdziwy czas pracy lekarza, który przedkładał te faktury – przekazał rzecznik prokuratury, zaznaczając, że za to przestępstwo sprawcy grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności

– Drugie postępowanie ma znacznie szerszy zakres. Dotyczy ono w pierwszej kolejności niegospodarności, której mieliby się dopuścić przedstawiciele odpowiedzialni za funkcjonowanie Warszawskiego Szpitala Południowego – powiedział prok. Skiba, wskazując, że chodzi także o pracowników warszawskiego ratusza.

Prokurator wskazał, że nadużycia i zaniedbania mogły mieć miejsce m.in.w obszarze triażu przy klasyfikacji pacjentów, zawierania umów, weryfikacji składanych faktur i doprowadzenia do wypłacania pieniędzy w zawyżonej wartości.

– Mówimy o przekroczeniu uprawnień, przede wszystkim niedopełnieniu obowiązków, funkcjonariuszy publicznych z warszawskiego ratusza, którzy będąc odpowiedzialni za nadzór nad tym szpitalem, nie dopełnili odpowiednich warunków w zakresie cyklicznej kontroli i weryfikacji funkcjonowania tego szpitala, pomimo przychodzących do nich formalnych i nieformalnych informacji – powiedział rzecznik.

Prokuratura sprawdzi, czy doszło do narażania zdrowia pacjentów


Prokurator nie wyklucza, że w przyszłości wszczęte może być także dochodzenie w sprawie narażenia pacjentów na niebezpieczeństwo, jednak decyzja taka zostanie podjęta, jeśli w toku dwóch poprzednich postępowań śledczy znajdą na to potwierdzenie.

– Na tym etapie skutek musi być naszym zdaniem następstwem pewnych zaniedbań albo niedopełnienia pewnych obowiązków. Nie widzimy na razie żadnego związku przyczynowo-skutkowego między narażeniem, gdzie mówimy o skutku, a zaniechaniami w różnych zachowaniach – stwierdził prok. Skiba.

– Na tym etapie żadne sygnały do nas nie dotarły w trakcie czynności sprawdzających – powiedział o możliwych przypadkach narażania zdrowia i życia pacjentów rzecznik warszawskiej prokuratury.

Prokuratura: Nie doszło do skutecznego zwrotu pieniędzy szpitalowi


Rzecznik warszawskiej prokuratury poinformował podczas konferencji, że wbrew doniesieniom nie doszło do skutecznego zwrotu ponad 500 tys. zł na rachunek szpitala. Co prawda Dawid Kasprzyk przelał pieniądze, ale musiały one wrócić na jego konto.

– Pieniądze z fakturami korygującymi zostały przelane na rachunek szpitala, ale zostały przez księgowość szpitala osobie wpłacającej zwrócone z uwagi na fakt, iż nie było tzw. causy fiskalnej i nie można było prawidłowo dokonać zaliczenia tych środków na rachunku szpitala – przekazał prokura

  • Afera ws. Szpitala Południowego. Gawryluk: Jedna z najgorszych sytuacji
  • Kolejny lekarz z ogromnymi zarobkami. To dyrektor szpitala i radny powiatu

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Czytaj Dalej

Zatrzymany Dariusz R. przyznał się do winy. Policja podała nowe informacje

Donald Tusk cytuje Jana Pawła II. Papież ćwierć wieku temu odwiedził Lwów

Spotkanie Nawrocki-Zełenski? „Ukraina wycofała się z ustalonej daty”

Afera Szpitala Południowego. KO obawia się referendum ws. Trzaskowskiego

Pogoda długoterminowa dla Polski. Płyną do nas upały na poziomie 40 stopni

Ambasada Rosji reaguje na słowa Nawrockiego. „Byli obywatelami radzieckimi”

ENA w sprawie Romanowskiego. Mecenas Lewandowski: Złożono wniosek

Ukraina – Polska. Ukraiński dyplomata: Zachowanie Polski przypomina Rosję

Pogoda na poniedziałek. Burze zlepią się z upałami

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
  • Home
  • Buy Now
© 2026 Banai. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.