Close Menu
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Facebook X (Twitter) Instagram
Historie Internetowe
Facebook X (Twitter) Instagram
Banai
Subskrybuj
[gtranslate]
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Polska

Szpital Południowy. Jest nowy wątek. Media: Nieprawidłowości w prosektorium

Przez Pokój Prasowy24 czerwca, 20263 min odczytu

  • Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo dotyczące nieprawidłowości w prosektorium Szpitala Południowego.

  • Postępowanie ma dotyczyć podrobionych podpisów lekarza oraz zaginięcia pieczątki używanej do potwierdzania danych na kartach zgonów.

  • Od 2023 roku zarejestrowano dwanaście zgłoszeń dotyczących zgonów w Szpitalu Południowym, z czego trzy zakończyły się odmową wszczęcia postępowania, cztery zostały umorzone, a pięć jest w toku.

  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii, otwiera się w nowym oknie

Prokuratura Okręgowa w Warszawie około miesiąca temu miała wszcząć śledztwo w sprawie nieprawidłowości, do których miało dochodzić w prosektorium Warszawskiego Szpitala Południowego.

Szpital Południowy. Nieprawidłowości w prosektorium? Jest śledztwo


Informację o prowadzonym postępowaniu potwierdził rzecznik warszawskiej prokuratury prok. Piotr Antoni Skiba.

– Nie dotyczy ono ani osób, ani okoliczności związanych z ostatnimi pojawiającymi się „rewelacjami medialnymi” – powiedział Skiba Radiu Zet, nawiązując do sprawy Dawida Kacprzyka.

Według ustaleń rozgłośni dochodzenie wszczęto po doniesieniach lekarza pracującego w prosektorium. Chodzi o nieprawidłowości w kartach zgonów z połowy ubiegłego roku. Medyk miał zawiadomić, iż podrobiono jego podpisy, a także że zaginęła pieczątka, którą potwierdzano dane na kartach zgonów – opisuje Radio Zet.

Waldemar Żurek: 12 zgłoszeń dotyczących zgonów w Szpitalu Południowym


W środę minister sprawiedliwości i prokurator generalny Waldemar Żurek informował, że od 2023 roku prokuratura odnotowała 12 zgłoszeń dotyczących zgonów w Szpitalu Południowym – trzy zakończyły się odmową wszczęcia postępowania, cztery zostały umorzone, a pięć pozostaje w toku. Dodał, że analizowane będą również sprawy wcześniej zakończone.

Żurek podkreślił, że w sprawach związanych ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym było pięć, które dotyczyły narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo, utraty życia lub zdrowia. Dodał, że „w czterech przypadkach zostały już zakończone trzy sprawy – to były odmowy wszczęcia i jedno umorzenie, jedna sprawa nadal się toczy”.

Afera wokół Szpitala Południowego. W tle sprawa Dawida Kacprzyka


W poniedziałek Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła dwa śledztwa dotyczące Szpitala Południowego. Jedno dotyczy podejrzenia oszustwa na kwotę ponad pół miliona złotych, drugie możliwego nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, m.in. w związku z zasadami triażu pacjentów na SOR.

Śledztwa w sprawie Szpitala Południowego to pokłosie publikacji portalu zero.pl. Według ustaleń Dawid Kacprzyk pełnił funkcję koordynatora SOR w Warszawskim Szpitalu Południowym, będąc w trakcie specjalizacji z anestezjologii, czyli – jak wskazywano – bez wystarczających uprawnień do zajmowania takiego stanowiska. Lekarz był jednocześnie radnym KO stołecznego Ursusa i – jak podawano – w ubiegłym roku zarobił około 1,6 mln złotych.

Według dziennikarskich ustaleń na prowadzonym przez Kacprzyka oddziale politycy Koalicji Obywatelskiej mieli być przyjmowani bez kolejki, a kompleksowe badania miały być im wykonywane niemal bezpośrednio po dokonaniu przez nich rejestracji.

Kacprzyk zrezygnował z członkostwa w Koalicji Obywatelskiej i mandatu radnego Ursusa. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odwołał zarząd i radę nadzorczą Szpitala Południowego, a funkcję prezes zarządu objęła Aneta Gomółka-Siembora. W placówce kontrole prowadzą m.in. NFZ, stołeczny ratusz i Państwowa Inspekcja Pracy.

Ministerstwo Zdrowia zleciło wojewodzie mazowieckiemu oraz konsultantowi krajowemu w dziedzinie medycyny ratunkowej kontrolę w SOR-ach Szpitala Południowego i Szpitala Bródnowskiego, obejmującą m.in. przypadki zgonów pacjentów podczas pobytu na oddziałach ratunkowych. Kontrolę dotyczącą ochrony danych osobowych zapowiedział również Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Przesłuchanie lekarza Jędrzejewskiego i oświadczenie lekarza Kacprzyka


W środę podczas wywiadu w Kanale Zero były ordynator chirurgii Szpitala Południowego lekarza Emil Jędrzejewski postawił wobec Kacprzyka poważne oskarżenia. W środę został wezwany na przesłuchanie do prokuratury, gdzie nie odpowiedział na pytania śledczych. Poprosił o udział pełnomocnika.

Pełnomocnik Kacprzyka, Jacek Dubois, w rozmowie z polsatnews.pl potwierdził, że do właściwego sądu trafi w najbliższym czasie prywatny akt oskarżenia w tej sprawie.


Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Czytaj Dalej

Przesłuchanie lekarza Emila Jędrzejewskiego. Donald Tusk zabrał głos

Konferencja Odbudowy Ukrainy 2026. Grabiec odpowiedział Przydaczowi

Szpital Południowy. Marcin Kierwiński zabrał głos. „Żaden polityk KO nie decyduje”

Ewa Zajączkowska-Hernik ogłosiła powstanie Ruchu Biało-Czerwoni

Trybunał Konstytucyjny. Bogdan Święczkowski opuścił salę. „Brak kworum”

UODO wkroczy do Szpitala Południowego. Będzie kontrola

Sparaliżował pracę metra. 22-letni obcokrajowiec zatrzymany przez policję

Oświadczenie Dawida Kacprzyka. Młody lekarz broni się przed zarzutami

Afera w Szpitalu Południowym. Zakończyło się przesłuchanie dr Jędrzejewskiego

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
  • Home
  • Buy Now
© 2026 Banai. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.