Metropolita krakowski, mówiąc w Wielki Piątek do dziesiątków tysięcy wiernych, wskazywał, że nowożytna Europa nie chce mieć nic wspólnego z Chrystusem i Ewangelią, nie chce słyszeć o Bogu, który przejmuje się losem człowieka. W imię czystego rozumu potępia wiarę, ogłaszając ją jako zabobon.
– Słynne powiedzenie Fiodora Dostojewskiego: „Jeśli Boga nie ma, to wszystko jest dozwolone”, znalazło swoje tragiczne potwierdzenie. Do tego możemy dodać jeszcze jedno stwierdzenie: jeśli Boga nie ma, to wszystko, nawet największe i najbardziej odrażające zło, da się uzasadnić i usprawiedliwić. Odnosi się to także do losów poszczególnych ludzi – zwłaszcza tych najbardziej bezbronnych i niewinnych: do losów dzieci poczętych, znajdujących się jeszcze w łonach ich matek – mówił abp Marek Jędraszewski.
Abp Jędraszewski o przerywaniu ciąży. Mocne słowa
Abp Jędraszewski podkreślił, że „nauki biologiczne, w tym zwłaszcza genetyka, mówią o poczętym w łonie matki dziecku jednoznacznie, z całą naukową pewnością i jednoznacznością: (…) „oto człowiek”. Tymczasem – jak dodał – ludzie odrzucający Boga jako stwórcę i dawcę życia, czy też wątpiący w jego istnienie, na wzór tłumów znajdujących się przed sądem Piłata, „krzyczą do tak wielu współczesnych matek: 'Zabij to dziecko! To twoje prawo!'”.
– Tym krzykiem usiłują także zdobyć sobie poklask i kolejne punkty w partyjnych rankingach. A niektórzy rządzący nie chcą się im wprost narazić, uciekając się do piłatowego gestu umycia rąk – powiedział.
Abp Marek Jędraszewski w słowie pasterskim nawiązał do słów Jana Pawła II, który 4 czerwca 1997 r. w Kaliszu przypomniał „najbardziej elementarną zasadę życia społecznego: – Bóg mówi: Nie będziesz zabijał. Podkreślił, że jest to fundamentalna zasada i norma kodeksu moralności.
– Miarą cywilizacji – miarą uniwersalną, ponadczasową, obejmującą wszystkie kultury – jest stosunek do życia. Cywilizacja, która odrzuca bezbronnych, zasługuje na miano barbarzyńskiej. (…) My także, kochający Polskę kalwaryjscy pielgrzymi, w Wielki Piątek 2024 r., kiedy niektórzy aktualnie rządzący naszym krajem w imię wolności kobiet usiłują zafundować naszemu narodowi kolejny holokaust dzieci nienarodzonych, z wielkim bólem powtarzamy za św. Janem Pawłem II Wielkim: „Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości” – powiedział.
Metropolita krakowski, kończąc swoje słowo pasterskie, apelował, by Polska była ziemią, która chroni życie w każdym jego momencie, od poczęcia do naturalnej śmierci. – Brońcie! Kochajcie każde życie! – apelował.
Kazanie abp. Jędraszewskiego. „Wykluczające rozmowę”
Zapytany o słowa hierarchy prof. Jacek Wasilewski, medioznawca z Uniwersytetu Warszawskiego, zauważył, że stosując takie porównanie względem przerywania ciąży, abp Jędraszewski dzieli ludzi, którzy tworzą wspólnotę narodową. – W ten sposób piętnuje tych, którzy mają inne poglądy na tę kwestię, jako zbrodniarzy – ocenił.
– Patrząc na słowa abp Jędraszewskiego z punktu widzenia nauki Kościoła, są one poniekąd zrozumiałe. Jednak dla osób, które mają inną definicję początku życia ludzkiego, te słowa są na pewno nadużyciem – ocenił medioznawca. Zdaniem prof. Wasilewskiego błędem, jaki popełnia w komunikacji abp Jędraszewski, jest pokazywanie osób, które opowiadają się za wyborem w kwestii usunięcia ciąży, jako „intencjonalnie złych”.
– Wydaje mi się, że abp Jędraszewski skupia się jedynie na zabezpieczeniach prawnych, a nie na tym, żeby zmienić postawy kobiet w kwestii przerywania ciąży. W moim odczuciu to błąd, ponieważ kobiety, które chcą dokonać zabiegu, mogą to zrobić pomimo obecnych regulacji prawnych, na przykład wyjeżdżając za granicę – mówił.
Według eksperta potępianie zwolenników usuwania ciąży nie jest skutecznym sposobem na to, by zmienić postawy społeczeństwa w tej kwestii. Dodał również, że wypowiedź metropolity krakowskiego jest „polaryzująca, która wyklucza jakąkolwiek rozmowę”.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!