Close Menu
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Facebook X (Twitter) Instagram
Historie Internetowe
Facebook X (Twitter) Instagram
Banai
Subskrybuj
[gtranslate]
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Klimat

Bocian zagnieździł się na słupie elektrycznym. Do akcji ruszyły służby

Przez Pokój Prasowy18 kwietnia, 20262 min odczytu

W skrócie

  • Bocian Edward spod Milewa pomimo odstraszacza budował gniazdo na słupie elektrycznym.

  • Po interwencji programu Czysta Polska energetycy usunęli odstraszacz i zamontowali nową platformę do budowy gniazda.

  • Bocian rozpoczął budowę gniazda na nowej platformie i czeka na partnerkę.

Edward – tak w Milewie niedaleko Łomży bociana nazywają miejscowi. Ptak każdego roku buduje gniazdo na stojącym przy drodze słupie elektrycznym. – Bardzo jest uparty co do miejsca swojego zamieszkania – mówi Marta Wróblewska, która zainteresowała się losem bociana.

Gniazdo na słupie energetycznym powoduje jednak problemy. Ponieważ konstrukcja była już raz przyczyną spięcia, na słupie został założony specjalny „antybociani odstraszacz”. Miał zniechęcić Edwarda do zakładania tu rodziny. Kompletnie jednak nie zrobił na nim wrażenia.

Ptak po powrocie z Afryki zabudował gałęziami prawie całą metalową konstrukcję. Podobna sytuacja miała miejsce w zeszłym roku. Wtedy parze ptaków udało się pod metalowym parasolem doczekać potomstwa i odchować je. – Dzięki ludziom dobrej woli oraz pracy służb energetycznych udało się usunąć tę przeszkodę – mówi Marta Wróblewska.


Dziś coraz częściej na słupach energetycznych buduje się specjalnie podstawy dla bocianich gniazd. Ma to zapewnić im ochronę przed porażeniemEnerga/jkizlomateriały prasowe


Specjalna platforma sprawi, że słup i bocian będą bezpieczni


Ireneusz Kaługa od lat badający bociany uważa, że jeśli ptak wybrał już raz miejsce na gniazdo, zawsze będzie tu przylatywał, a odstraszanie na nic się zda. – Prawdopodobnie jest to wciąż ta sama para, która przyzwyczaiła się, że w tym miejscu wychowuje pisklęta. No i one będą konsekwentnie na tym słupie budować gniazdo – mówi. – Namawiałbym do zainstalowania specjalnej platformy, konstrukcje takie są znane i używane od lat. Energetycy instalują je powszechnie i to z powodzeniem w wielu rejonach Polski.

Po interwencji programu Czysta Polska na Polsat News energetycy nie pozostali bierni i zainterweniowali. Metalowy odstraszacz został zdjęty ze słupa, a bocian dostał nowiutką platformę. Teraz na niej z pasją buduje gniazdo, oczekuje na partnerkę i może znów doczeka się piskląt.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Czytaj Dalej

Szef FIFA zbulwersował świat. Lata na wszystkie mecze prywatnym samolotem

Piłkarze z tego kraju są na ustach wszystkich. To wielka szansa dla rekinów

Łubin trwały nie powinien kwitnąć na ogrodowych rabatach

Europa w ogniu. Upały paraliżują kraje. Nadchodzi jeszcze gorsze piekło?

Groźne larwy wróciły po 60 latach. Wkręcają się w ciało jak śruby

Rekiny w Morzu Bałtyckim. Gdzie pływają i czy są w Polsce?

Pierwszy taki przypadek. Mecz mundialu przerwany, kibiców wyproszono

Temperatura sięga 43°C. W rozgrzanym aucie znaleziono dwoje martwych dzieci

Sprawdzili co jadł pterozaur z epoki kredy. I zaskoczenie – to nie ryby

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
  • Home
  • Buy Now
© 2026 Banai. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.