Znajdujący się nad naszym krajem front sprawi, że – szczególnie w województwach południowych – należy przygotować się na kolejną falę niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Przed mieszkańcami uderzenie ulew oraz pierwszych wiosennych burz. Miejscami spadnie nawet do 40 mm wody.
W związku z dynamiczną sytuacją w pogodzie synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia w trzystopniowej, rosnącej skali przed burzami. Obowiązują one w województwach:
- śląskim, w powiatach: żywieckim, bielskim, Bielsko-Biała, cieszyńskim, pszczyńskim, wodzisławskim, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, rybnickim, raciborskim;
- małopolskim, w powiatach: tatrzańskim, nowotarskim, myślenickim, suskim, wadowickim, oświęcimskim, limanowskim, bocheńskim, wielickim, Kraków, krakowskim.
Gwałtowne załamanie pogody. W części kraju będzie niebezpiecznie
W powyższych regionach prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu o sumie 20-25 litrów wody na metr kwadratowy oraz porywy wiatru sięgające do 70 kilometrów na godzinę. Możliwy jest opad gradu.
Pogoda już cię nie zaskoczy! Sprawdzaj dokładne prognozy w naszym serwisie
Alerty w województwie śląskim ważne będą do godziny 17 w poniedziałek, a w małopolskim do godz. 20 tego samego dnia. IMGW wydał także alarmy pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami w województwach:
- podkarpackim, w powiatach południowych
- małopolskim w powiatach: gorlickim, nowosądeckim
W tych miejscach są prognozowane opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym, o sumie 30-40 litrów na metr kwadratowy. Opadom lokalnie mogą towarzyszyć burze z porywami wiatru do 70 km/h. Możliwy jest opad gradu. Ostrzeżenia stracą ważność o godz. 9 we wtorek.
Prognoza pogody na poniedziałek. Silny wiatr i duże zachmurzenie
W pozostałej części kraju w poniedziałek w ciągu dnia zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na północy i północnym wschodzie rozpogodzenia. Temperatura maksymalna od 7 stopni Celsjusza na wybrzeżu i 9 kresek powyżej zera na północy, wschodzie oraz miejscami południowym wschodzie, około 12 stopni w centrum i na zachodzie, do 16, 17 stopni na południowym wschodzie.
Cieplej tylko na obszarach podgórskich w Karpatach, od 18 do 21 stopni Celsjusza. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni, tylko na południowym wschodzie północno-wschodni. Wysoko w Tatrach porywy wiatru do 80 km/h, w Sudetach do 90 km/h.
W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na wschodzie początkowo rozpogodzenia. Miejscami przelotne opady deszczu, na północy, zachodzie oraz w centrum również burze. Prognozowana suma opadów około 10 mm, tylko na południowym wschodzie oraz miejscami na północy około 15 mm, na wybrzeżu do 20 mm. Wysoko w górach opady śniegu, w Tatrach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 8 cm.
Temperatura minimalna od 1, 2 stopni Celsjusza na północy, przez 5 stopni w centrum, do 9, 10 stopni na południowym wschodzie. Wieczorem na krańcach północno-wschodnich możliwe przygruntowe przymrozki do minus 2 st. C.
Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty (do 65 km/h), z kierunków południowych i zachodnich. W czasie burz porywy wiatru do 85 km/h. Nad morzem wiatr dość silny i silny, do 45 km/h, w porywach do 70 km/h. Wysoko w Tatrach porywy wiatru do 90 km/h, w Sudetach do 120 km/h, w Tatrach wiatr powodować może zawieje śnieżne.
Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!