Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store
Ciepły początek roku ze zmianą na wiosnę
Początek kolejnego roku zadziwia. O ile w styczniu mieliśmy jeszcze mroźne i śnieżne dni, o tyle w lutym jest ich już jak na lekarstwo. W dodatku niemal wszędzie towarzyszą nam wyjątkowo wysokie jak na tę porę roku temperatury.
Jak wynika z prognoz długoterminowych IMGW, pod koniec lutego i na początku marca wciąż będzie cieplej niż zwykle. Na wschodzie możliwe będą temperatury wyższe nawet o około 5 stopni Celsjusza od średniej wieloletniej.
Chociaż w drugiej dekadzie marca wciąż będzie cieplej niż zwykle o tej porze, jednak temperatury będą wyższe o około 2,5 st. C od średniej. W kolejnych tygodniach będzie już chłodniej i zdecydowanie bardziej mokro.
Pogoda na Wielkanoc tylko dla wytrwałych?
Druga połowa marca, a szczególnie końcówka tego miesiąca, może się okazać znacznie gorsza pogodowo. Pod koniec marca powinniśmy się spodziewać zaskakująco silnych opadów. Co więcej, może się okazać, że spadnie nie tylko deszcz. I to dokładnie wtedy, kiedy rozpocznie się Wielkanoc.
Według danych prezentowanych przez IMGW ostatni tydzień marca upłynie pod znakiem deszczu. Specjaliści prognozują, że suma opadów powyżej normy (czyli tak zwany „mokry tydzień„) wystąpi w większości Polski, czyli między innymi w centrum, na północnym wschodzie i południowym zachodzie. W centrum może spaść prawie dwa razy więcej deszczu niż zwykle w tym okresie.
/
Nie tylko deszczu będzie więcej. Ponieważ końcówka marca zapowiada się na zdecydowanie chłodniejszą, możliwe że w niektórych miejscach padać będzie nie tylko deszcz lub deszcz ze śniegiem, lecz nawet śnieg.
Minimalna temperatura pod koniec miesiąca na północnym wschodzie wyniesie około zera, a lokalnie może być nawet ujemna. Taka aura może panować między innymi w Wielkanoc, która w 2024 roku wypada ostatniego dnia marca. Niewykluczone nawet, że w tym czasie może nastąpić atak zimy, a tego typu pogoda rozciągnie się również na resztę świąt.
Musimy jednak pamiętać, że prognozy długoterminowe są obarczone dużym ryzykiem i nie zawsze się sprawdzają. Warto na bieżąco śledzić kolejne, aktualizowane doniesienia, bo warunki mogą się jeszcze zmienić.
Wielkanoc 2024: Kiedy wypada?
Wielkanoc to święto ruchome, co oznacza że w każdym roku przypada w innym terminie. Podczas soboru nicejskiego w 325 roku przyjęto, że to święto będzie obchodzone w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.
Oznacza to, że najwcześniej Wielkanoc może mieć miejsce 22 marca, zaś najpóźniej: 25 kwietnia. W 2024 roku Wielkanoc wypada w niedzielę 31 marca. Poniedziałek Wielkanocny, znany też jako Lany Poniedziałek wypada 1 kwietnia, czyli tego samego dnia co Prima Aprilis.