Close Menu
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Facebook X (Twitter) Instagram
Historie Internetowe
Facebook X (Twitter) Instagram
Banai
Subskrybuj
[gtranslate]
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Klimat

Leśnicy zdębieli. Tego zwierzęcia w polskim lesie jeszcze nie było

Przez Pokój Prasowy12 kwietnia, 20262 min odczytu

W skrócie

  • Leśnicy z Rybnika otrzymali zgłoszenie o egzotycznym zwierzęciu, którym okazało się być aguti.

  • Na miejsce przybyli specjaliści, którzy odłowili aguti i przewieźli je do ośrodka w Mikołowie.

  • Zostało powiedziane, że aguti mogło uciec z hodowli lub zostać porzucone, a dalsze decyzje dotyczące zwierzęcia będą dopiero podejmowane.

Aguti (Dasyprocta) jest to rodzaj ssaków z rodziny agutiowatych. Obejmuje gatunki występujące w Ameryce Środkowej w takich krajach jak Meksyk, Belize, Gwatemala, Salwador, Honduras, Nikaragua, Kostaryka czy Panama. Aguti można zobaczyć też Południowej – występuje w Kolumbii, Wenezueli, Gujanie, Brazylii, Peru, Boliwii, Paragwaju i Argentynie. Aguti sposobem poruszania się przypomina swoją popularną kuzynkę, kapibarę. Jednak jest od niej o wiele mniejszy – wielkością zbliżony jest do kota.

Pod koniec marca pracownicy z Nadleśnictwa Rybnik odebrali nietypowy telefon. Zadzwoniła do nich turystka, która trenowała w pobliskim lesie, w okolicach przejazdu kolejowego Rybnik Sygnały, stacji kolejowej w Gotartowicach.

Powiedziała, że „wiem jak to zabrzmi, ale spotkałam aguti w lesie”. No ja już różne rzeczy słyszałem od ludzi, którzy dzwonią i zgłaszają, ale wysłała mi zdjęcie


powiedział w rozmowie z Radiem90 Kacper Paturej, starszy specjalista służby leśnej Nadleśnictwa Rybnik.

Potrzebne było wsparcie specjalistów


Leśnicy po przybyciu na miejsce zastali egzotycznego przybysza. Jednak aguti okazało się być agresywne i zapadła decyzja o wsparciu.

Jak możemy przeczytać we wpisie na Facebooku „sprawą zajęły się nasze Służby Leśne, a także Anna Banaszek-Wycisk z Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Raciborzu wraz z zespołem przyrodników.”

Na miejsce przyjechali specjaliści z odpowiednim sprzętem. Rozpoczęła się gonitwa za zwierzęciem, które było nieufne i w dziwny sposób poruszało się. Zespołowi udało się odłowić egzotycznego osobnika, który został przewieziony do ośrodka w Mikołowie.


AgutiWikimedia Commons


Jak stwierdził Paturej aguti mogło uciec z hodowli lub też ktoś chciał pozbyć się zwierzęcia porzucając go w lesie.

Najważniejsze jest to, że obecnie jest zabezpieczony i jest przekazany do leśnego pogotowia i następnie będą podejmowane decyzje, czy spróbować go przekazać do ogrodu zoologicznego, czy on pozostanie tam w Mikołowie – powiedział Kacper Paturej w rozmowie z mediami.


Polskie miasta są pełne zwierząt. Wiesz, kogo można tu spotkać?

kuna siedząca na drewnianej drabinie, z charakterystyczną jasną plamą na gardle, w tle drewno

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Czytaj Dalej

Nietypowy skutek upałów w Europie. Grzeją się do 60°C i deformują

Kolejny humbak wpłynął do Bałtyku. Jest ryzyko, że skończy jak słynny Timmy

Podlewanie ogrodu w pełnym słońcu. Dlaczego to wielki błąd?

Dżuma wybuchła wcześniej, niż sądzono. Rozniósł ją kuzyn polskiego świstaka

Nowy gatunek pająka robi ofiary w balona. Nazwano go na cześć Polaka

Szef FIFA zbulwersował świat. Lata na wszystkie mecze prywatnym samolotem

Piłkarze z tego kraju są na ustach wszystkich. To wielka szansa dla rekinów

Łubin trwały nie powinien kwitnąć na ogrodowych rabatach

Europa w ogniu. Upały paraliżują kraje. Nadchodzi jeszcze gorsze piekło?

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
  • Home
  • Buy Now
© 2026 Banai. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.