Close Menu
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Facebook X (Twitter) Instagram
Historie Internetowe
Facebook X (Twitter) Instagram
Banai
Subskrybuj
[gtranslate]
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Polska

Niemcy. Przewozili nielegalne paliwo przez granicę z Polską. Miliony strat

Przez Pokój Prasowy25 czerwca, 20262 min odczytu

W skrócie

  • Niemiecka policja i Prokuratura Europejska prowadzą działania przeciwko osobom podejrzewanym o nielegalny handel paliwem przewożonym z Polski do Niemiec.

  • Przestępcy deklarowali transport olejów smarowych, które po przekroczeniu granicy były przeładowywane i sprzedawane w Niemczech jako olej napędowy.

  • W wyniku procederu w Niemczech powstały straty 45 mln euro z tytułu niezapłaconego VAT oraz ponad 90 mln euro z akcyzy.

W ramach szeroko zakrojonej operacji pod kryptonimem „Woda w wino” niemieckie służby na polecenie Prokuratury Europejskiej dokonały w środę przeszukania w willi w miejscowości Wildenbruch w Brandenburgii we wschodnich Niemczech.

Funkcjonariusze weszli do domu, wyważając drzwi. Służby – ze względu na dobro sprawy – nie przekazały informacji, czy w ramach operacji ktoś został zatrzymany lub czy znaleziono jakieś dowody ze względu na dobro sprawy.

Wiadomo jedynie, że śledztwo dotyczy dużych oszustw paliwowych i pojawia się w nim również wątek polski.

Niemcy. Sprzedawali nielegalne paliwo przewiezione przez polską granicę


Według śledczych sprawa dotyczy sprzedaży na terenie Niemiec nielegalnego paliwa, które zostało przewiezione z Polski. Podejrzani mieli zgodnie z deklaracjami celnymi przewozić przez granicę z Polską oleje smarowe. Następnie były one w Niemczech przeładowywane i sprzedawane na terenie tego kraju jako olej napędowy.

Do procederu miało dochodzić od listopada 2023 roku do listopada 2024 roku. Grupa przestępcza stojąca za procederem miała działać w Niemczech, Polsce, Belgii, Słowacji oraz na Węgrzech, Litwie i Łotwie. Nie wiadomo jednak skąd pochodziło paliwo.

W czerwcu 2025 roku w sprawie aresztowano dwie osoby podejrzane o udział w grupie przestępczej związanej z procederem. W marcu akt oskarżenia złożono przeciwko sześciu osobom, które miały być zamieszane w oszustwa. Grozi im do 10 lat więzienia.

W wyniku procederu w Niemczech odnotowano straty w wysokości 45 mln euro z tytułu niezapłaconego podatku VAT oraz ponad 90 mln euro z tytułu akcyzy.


Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Czytaj Dalej

Prognoza pogody na czwartek z masą upału. Alerty IMGW w 13 województwach

Upały w Polsce zmierzają w kierunku apogeum. Alert IMGW w 10 województwach

Przesłuchanie lekarza Emila Jędrzejewskiego. Donald Tusk zabrał głos

Konferencja Odbudowy Ukrainy 2026. Grabiec odpowiedział Przydaczowi

Szpital Południowy. Jest nowy wątek. Media: Nieprawidłowości w prosektorium

Szpital Południowy. Marcin Kierwiński zabrał głos. „Żaden polityk KO nie decyduje”

Ewa Zajączkowska-Hernik ogłosiła powstanie Ruchu Biało-Czerwoni

Trybunał Konstytucyjny. Bogdan Święczkowski opuścił salę. „Brak kworum”

UODO wkroczy do Szpitala Południowego. Będzie kontrola

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
  • Home
  • Buy Now
© 2026 Banai. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.