„Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym to najprostszy i najwygodniejszy sposób na rozliczenie podatku. Ponad 5 mln złożonych deklaracji świadczy o dużej popularności i zaufaniu do naszej usługi” – podkreśla Szef KAS Marcin Łoboda.
Rozlicz PIT do 30 kwietnia 2024 r.
W usłudze Twój e-PIT podatnicy mają dostęp do wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego. Zeznanie to uwzględnia dane, do których dostęp ma administracja skarbowa. Do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. W przygotowanych zeznaniach mogą wprowadzić zmiany, uwzględnić przysługujące odliczenia, ulgi, które nie są automatycznie przypisane w systemie i zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego, której chcą przekazać 1,5% podatku.
Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane w systemie. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.
Przedsiębiorcy korzystający z usługi Twój e-PIT, powinni uzupełnić w swoim rozliczeniu informacje, których nie posiada KAS, w szczególności dotyczące przychodów, kosztów uzyskania przychodów, należnych zaliczek na podatek, ulg i odliczeń, z których mogą skorzystać a następnie zaakceptować i wysłać elektronicznie zeznanie w usłudze.
Twój e-PIT w liczbach
Podatnicy korzystający z usługi złożyli już ponad 5 mln formularzy PIT za 2023 rok, w tym:
- 4 mln 442 tys. deklaracji PIT-37,
- 241 tys. deklaracji PIT-28,
- 107 tys. deklaracji PIT-38,
- 187 tys. deklaracji PIT-36,
- 7 tys. deklaracji PIT-36L,
- 12,4 tys. oświadczeń PIT-OP,
- 3,7 tys. deklaracji PIT-DZ.
Jak się zalogować do e-Urzędu Skarbowego i usługi Twój e-PIT
Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie podatki.gov.pl.
Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się za pośrednictwem login.gov.pl, identyfikując się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikacją mObywatel. Te formy logowania pozwalają w pełni korzystać ze wszystkich funkcjonalności e-Urzędu Skarbowego.
Najczęstsze błędy w rozliczeniach
W systemie znajdziemy przygotowane rozliczenia. Jeśli wszystko się zgadza, wystarczy tylko zaakceptować i złożyć jednym kliknięciem. Mimo to w zeznaniach zdarzają się błędy. W poniższym tekście omawiamy najczęstsze pomyłki w rozliczeniach. Niektóre z nich mogą dużo kosztować.