W tym roku mija 20. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Zgodnie z zapisami traktatu akcesyjnego z 2003 roku jesteśmy zobowiązani do wprowadzenia w naszym kraju euro. Nic się jednak w tej sprawie nie dzieje, co ma związek przede wszystkim z brakiem woli politycznej, niezależnie od tego, kto sprawuje władzę.
Jak do wprowadzenia euro podchodzą Polacy? Sprawdziła to agencja SW Research w sondażu dla „Wprost”.
Czy jest Pan/Pani za przyjęciem w Polsce euro?
Z badania wynika, że wobec przyjęcia wspólnej waluty jesteśmy dość sceptyczni. Na pytanie „Czy jest Pan/Pani za przyjęciem w Polsce euro?”, aż 61,1 proc. ankietowanych odpowiedziało „nie”, a jedynie co czwarty uczestnik badania udzielił twierdzącej odpowiedzi (26,1 proc.). 12,8 proc. respondentów nie ma w tej sprawie zdania.
Okazuje się, że bardziej sceptyczne wobec euro są kobiety. Z badania wynika, że przyjęcia w Polsce europejskiej waluty nie chce 63,1 proc. pań (przeciwnego zdania jest 21,3 proc.). Wśród mężczyzn, blisko co trzeci jest zwolennikiem przyjęcia euro (31,4 proc.), a odsetek przeciwników to 58,8 proc.
W podziela na wiek, największy sceptycyzm wobec euro wyrażają badani w grupie wiekowej 25-34 lata (66,9 proc.). Co ciekawe, najmniej negatywnych wskazań odnotowano w grupie 50 plus (56,6 proc., a 30,7 proc. było na „tak”).
Jeśli chodzi o wykształcenie, to największą niechęć wobec euro wykazują badani ze średnim wykształceniem (64 proc.). Wśród respondentów z wykształceniem wyższym, wprowadzenia wspólnej waluty nie chce 56,9 proc. badanych, podczas gdy 31 proc. jest przeciwnego zdania.
W podziele na zarobki najbardziej sceptyczne okazują się osoby osiągające miesięcznie od 3000 do 5000 zł (62,9 proc.). Za to w gronie badanych zarabiających od 5000 do 7000 zł, euro w Polsce nie chce nieco mniej niż połowa ankietowanych (49,6 proc.), a niewiele mniej, bo 38,1 proc. respondentów chce zamiany złotówki na euro.
Dwie trzecie badanych z małych miast nie chce euro
Wyniki badania pokazują również niechęć do euro wśród mieszkańców małych miast. Wprowadzenia europejskiej waluty nie chce dwie trzecie badanych z miast do 20 tys. mieszkańców i od 20 do 99 tys. mieszkańców. Wśród respondentów z miast od 200 do 499 tys. mieszkańców przeciwnicy euro to nieco ponad połowa badanych (51,6 proc.), a 36,1 proc. jest za przyjęciem euro w Polsce.
Badanie zostało zrealizowane w dniach 9-10 kwietnia 2024 roku przez agencję SW Research metodą wywiadów on-line na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 803 wywiady z reprezentatywną ze względu na łączny rozkład płci, wieku i wielkość miejscowości próbą Polek i Polaków powyżej 18. roku życia.