MS wyjaśniło w poniedziałek, że Bodnar „przeanalizował przebieg kariery sędziego Stępnia”, czyli okoliczności jego powołania na stanowisko prezesa, kwalifikacje prawne i legitymację moralną. „Wziął również pod uwagę pismo 51 sędziów SO w Kielcach, w którym zwrócili się o odwołanie sędziego Stępnia z funkcji prezesa tegoż sądu” – dodano w oświadczeniu.
Paweł Stępień objął stanowisko 6 grudnia 2023 roku. Według resortu sprawiedliwości, w ten sposób stał się beneficjentem „bezzasadnej i bezprawnej czystki prezesów sądów, która miała miejsce na przełomie 2017 i 2018 r.”. Ministerstwo dodaje, że „środowiska sędziowskie” nawoływały, by sędziowie nie obejmowali stanowisko po „bezpodstawnie odwołanych prezesach”.
„9 stycznia 2024 roku 35 czynnych sędziów oraz 16 sędziów w stanie spoczynku Sądu Okręgowego w Kielcach wystąpiło z pismem do ministra sprawiedliwości Bodnara o odwołanie sędziego Stępnia z funkcji prezesa tegoż sądu” – wskazuje resort.
Stępień został powołany na podstawie Ustawy o ustroju sądów powszechnych z 2017 roku. W ocenie nowego kierownictwa ministerstwa „doprowadziło to do sytuacji, w której na stanowiska prezesów i wiceprezesów sądów ówczesny minister sprawiedliwości (Zbigniew Ziobro – red.) zaczął wyznaczać osoby nieposiadające wystarczającego doświadczenia orzeczniczego i menedżerskiego”.
Wkrótce więcej informacji.