W sobotę przypada druga rocznica rosyjskiej, pełnoskalowej napaści na Ukrainę. Prezydent na początku swojego przemówienia przypomniał, że w przeddzień wojny, 23 lutego 2022 roku, odwiedził Kijów, który przygotowywał się do odparcia rosyjskiej agresji.
– Zaledwie kilka godzin później pierwsze bomby spadły na ukraińską stolicę, a wojska Władimira Putina rozpoczęły pełnoskalową wojnę przeciwko niepodległej Ukrainie. Brutalną wojnę, która niestety trwa do dzisiaj – powiedział Andrzej Duda w języku angielskim.
– Wspólnie z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą pojechaliśmy do Kijowa dzień przed rozpoczęciem rosyjskiej agresji aby okazać nasze silne wsparcie prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu i wszystkim Ukraińcom. Chcieliśmy wysłać jasną wiadomość, że świat nie zostawi Ukrainy samej. I tak się stało – stwierdził.
Prezydent: Wolny świat nie może pozwolić wygrać Putinowi
Duda przypomniał, że „Polska od samego początku wspiera walcząca Ukrainę”. – Jestem dumny z postawy milionów Polaków, którzy od pierwszych godzin wojny otworzyli swoje serca i domy dla naszych sąsiadów, którzy uciekali przed wojenna tragedią – zapewniał.
– Staraliśmy się o powstanie szerokiej międzynarodowej koalicji wspierającej Ukrainę i wprowadzenie surowych sankcji na Rosję. Polska przekazała własne uzbrojenie, które pomogło ukraińskiej armii powstrzymać rosyjski atak. Ponad 300 czołgów, armatohaubice, pojazdy opancerzone i samoloty. Zrobiliśmy to wtedy, kiedy było to najbardziej potrzebne, gdy nie wszyscy chcieli okazać wsparcie. Polska wspierała, wspiera i nadal będzie wspierać walkę o wolność Ukrainy – zadeklarował prezydent.
Jak podkreślał Andrzej Duda, pomoc jest bardzo potrzebna również dzisiaj. – Niezależnie od zmęczenia wojną, wolny świat nie może pozwolić wygrać Putinowi i Rosji – podkreślił.
Druga rocznica wybuchu wojny. Duda wraca do 2008 roku
Prezydent ostrzegł, że gdyby jednak tak się stało, to „prędzej czy później będziemy musieli stawić czoło kolejnej wojnie”. – Europa musi wyciągać wnioski z historii, także tej najnowszej. Gdyby w 2008 roku, podczas szczytu NATO w Bukareszcie, posłuchano Stanów Zjednoczonych, posłuchano Polski i innych krajów Europy Środkowej, gdyby nie zwyciężyła postawa, żeby nie drażnić Rosji – Ukraina byłaby dzisiaj w NATO. Nie byłoby obecnej wojny. To powinien być wyrzut sumienia niektórych członków NATO – ocenił.
Jego zdaniem rosyjska agresja na Ukrainę „pokazuje ważną rolę NATO oraz to jak ważna jest obecność amerykańskich wojsk w Polsce i w Europie”. Zaznaczył, że „Stany Zjednoczone są i powinny być liderem i gwarantem bezpieczeństwa w Europie i na całym świecie„.
– Jednak inni członkowie NATO również powinni wziąć większą odpowiedzialność za bezpieczeństwo całego Sojuszu. Państwa członkowskie powinni modernizować i wzmacniać swoje siły zbrojne. To właśnie od dłuższego czasu robi Polska. Obecnie przeznaczamy ponad 4 proc. PKB na modernizację naszej armii – powiedział.
– Wiemy bowiem, że bezpieczeństwo ma swoją cenę i trzeba ją zapłacić. Jeśli chcemy bezpiecznej Europy dla przyszłych pokoleń, musimy działać. Musimy działać teraz – zaapelował Duda.