Close Menu
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Facebook X (Twitter) Instagram
Historie Internetowe
Facebook X (Twitter) Instagram
Banai
Subskrybuj
[gtranslate]
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Polska

Szpital Południowy. Jest nowy wątek. Media: Nieprawidłowości w prosektorium

Przez Pokój Prasowy24 czerwca, 20263 min odczytu

  • Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo dotyczące nieprawidłowości w prosektorium Szpitala Południowego.

  • Postępowanie ma dotyczyć podrobionych podpisów lekarza oraz zaginięcia pieczątki używanej do potwierdzania danych na kartach zgonów.

  • Od 2023 roku zarejestrowano dwanaście zgłoszeń dotyczących zgonów w Szpitalu Południowym, z czego trzy zakończyły się odmową wszczęcia postępowania, cztery zostały umorzone, a pięć jest w toku.

  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii, otwiera się w nowym oknie

Prokuratura Okręgowa w Warszawie około miesiąca temu miała wszcząć śledztwo w sprawie nieprawidłowości, do których miało dochodzić w prosektorium Warszawskiego Szpitala Południowego.

Szpital Południowy. Nieprawidłowości w prosektorium? Jest śledztwo


Informację o prowadzonym postępowaniu potwierdził rzecznik warszawskiej prokuratury prok. Piotr Antoni Skiba.

– Nie dotyczy ono ani osób, ani okoliczności związanych z ostatnimi pojawiającymi się „rewelacjami medialnymi” – powiedział Skiba Radiu Zet, nawiązując do sprawy Dawida Kacprzyka.

Według ustaleń rozgłośni dochodzenie wszczęto po doniesieniach lekarza pracującego w prosektorium. Chodzi o nieprawidłowości w kartach zgonów z połowy ubiegłego roku. Medyk miał zawiadomić, iż podrobiono jego podpisy, a także że zaginęła pieczątka, którą potwierdzano dane na kartach zgonów – opisuje Radio Zet.

Waldemar Żurek: 12 zgłoszeń dotyczących zgonów w Szpitalu Południowym


W środę minister sprawiedliwości i prokurator generalny Waldemar Żurek informował, że od 2023 roku prokuratura odnotowała 12 zgłoszeń dotyczących zgonów w Szpitalu Południowym – trzy zakończyły się odmową wszczęcia postępowania, cztery zostały umorzone, a pięć pozostaje w toku. Dodał, że analizowane będą również sprawy wcześniej zakończone.

Żurek podkreślił, że w sprawach związanych ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym było pięć, które dotyczyły narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo, utraty życia lub zdrowia. Dodał, że „w czterech przypadkach zostały już zakończone trzy sprawy – to były odmowy wszczęcia i jedno umorzenie, jedna sprawa nadal się toczy”.

Afera wokół Szpitala Południowego. W tle sprawa Dawida Kacprzyka


W poniedziałek Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła dwa śledztwa dotyczące Szpitala Południowego. Jedno dotyczy podejrzenia oszustwa na kwotę ponad pół miliona złotych, drugie możliwego nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, m.in. w związku z zasadami triażu pacjentów na SOR.

Śledztwa w sprawie Szpitala Południowego to pokłosie publikacji portalu zero.pl. Według ustaleń Dawid Kacprzyk pełnił funkcję koordynatora SOR w Warszawskim Szpitalu Południowym, będąc w trakcie specjalizacji z anestezjologii, czyli – jak wskazywano – bez wystarczających uprawnień do zajmowania takiego stanowiska. Lekarz był jednocześnie radnym KO stołecznego Ursusa i – jak podawano – w ubiegłym roku zarobił około 1,6 mln złotych.

Według dziennikarskich ustaleń na prowadzonym przez Kacprzyka oddziale politycy Koalicji Obywatelskiej mieli być przyjmowani bez kolejki, a kompleksowe badania miały być im wykonywane niemal bezpośrednio po dokonaniu przez nich rejestracji.

Kacprzyk zrezygnował z członkostwa w Koalicji Obywatelskiej i mandatu radnego Ursusa. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odwołał zarząd i radę nadzorczą Szpitala Południowego, a funkcję prezes zarządu objęła Aneta Gomółka-Siembora. W placówce kontrole prowadzą m.in. NFZ, stołeczny ratusz i Państwowa Inspekcja Pracy.

Ministerstwo Zdrowia zleciło wojewodzie mazowieckiemu oraz konsultantowi krajowemu w dziedzinie medycyny ratunkowej kontrolę w SOR-ach Szpitala Południowego i Szpitala Bródnowskiego, obejmującą m.in. przypadki zgonów pacjentów podczas pobytu na oddziałach ratunkowych. Kontrolę dotyczącą ochrony danych osobowych zapowiedział również Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Przesłuchanie lekarza Jędrzejewskiego i oświadczenie lekarza Kacprzyka


W środę podczas wywiadu w Kanale Zero były ordynator chirurgii Szpitala Południowego lekarza Emil Jędrzejewski postawił wobec Kacprzyka poważne oskarżenia. W środę został wezwany na przesłuchanie do prokuratury, gdzie nie odpowiedział na pytania śledczych. Poprosił o udział pełnomocnika.

Pełnomocnik Kacprzyka, Jacek Dubois, w rozmowie z polsatnews.pl potwierdził, że do właściwego sądu trafi w najbliższym czasie prywatny akt oskarżenia w tej sprawie.


Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Czytaj Dalej

Konferencja Odbudowy Ukrainy 2026. Grabiec odpowiedział Przydaczowi

Szpital Południowy. Marcin Kierwiński zabrał głos. „Żaden polityk KO nie decyduje”

Ewa Zajączkowska-Hernik ogłosiła powstanie Ruchu Biało-Czerwoni

Trybunał Konstytucyjny. Bogdan Święczkowski opuścił salę. „Brak kworum”

UODO wkroczy do Szpitala Południowego. Będzie kontrola

Sparaliżował pracę metra. 22-letni obcokrajowiec zatrzymany przez policję

Oświadczenie Dawida Kacprzyka. Młody lekarz broni się przed zarzutami

Afera w Szpitalu Południowym. Zakończyło się przesłuchanie dr Jędrzejewskiego

Ryczał mieszkaniowy dla prokuratorów. Media: Grażyna Stronikowska pod lupą

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
  • Home
  • Buy Now
© 2026 Banai. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.