Rodzice wcześniaków od dłuższego czasu postulowali o wprowadzenie specjalnego urlopu, z którego mogliby skorzystać. Podkreślali, że w przypadku dzieci przedwcześnie urodzonych, które wiele tygodni spędzają w inkubatorach w szpitalach, wymiar urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego jest zbyt krótki.
Dużą część urlopu wykorzystują wtedy, gdy maluchy są w szpitalu, a tymczasem prawdziwe życie zaczyna się dopiero po powrocie, gdy dzieci wracają do domu i wymagają opieki, a nierzadko i rehabilitacji czy wizyt u specjalistów.
Wiele wskazuje na to, że rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych w końcu doczekają się spełnienia swoich postulatów. W maju zostanie przedstawiony projekt wprowadzenia nowego rodzaju urlopu tylko dla rodziców wcześniaków.
Czym jest urlop dla wcześniaków?
Urlop dla wcześniaków to nowe świadczenie, które ma dotyczyć tylko rodziców dzieci urodzonych przed terminem porodu. Ma dotyczyć jednak nie tylko rodziców biologicznych, ale i opiekunów prawnych, rodziców adopcyjnych i rodziców zastępczych. Urlop dla wcześniaków ma być 100 procent płatny i udzielany na wniosek pracownika.
Wymiar urlopu dla wcześniaków
Zgodnie ze wstępnymi założeniami, urlop dla wcześniaków ma obowiązywać zgodnie z zasadą tydzień w tydzień. Co to oznacza? Rodzic dziecka, które spędzi np. miesiąc w szpitalu, będzie mógł skorzystać z dodatkowego miesiąca urlopu. Projekt zakłada jednak wprowadzenie maksymalnego wymiaru urlopu, a także specjalnych rozwiązań dla rodziców skrajnych wcześniaków, czyli dzieci urodzonych przed 28. tygodniem ciąży.
Urlopy dla rodziców
Obecnie rodzice mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego, którego wymiar wynosi 20 tygodni i urlopu rodzicielskiego, którego wymiar wynosi 42 tygodni. Z urlopu rodzicielskiego mogą skorzystać zarówno matka, jak i ojciec dziecka. Wymiar wykorzystanych dni się sumuje.