Urlop na poszukiwanie pracy przysługuje pracownikom w szczególnej sytuacji. Dotyczy tylko osób, które były zatrudnione w ramach umowy o pracę (niezależnie od tego, czy umowa obejmowała czas określony czy nieokreślony) i otrzymały od pracodawcy wypowiedzenie. W tym trudnym momencie, w którym pracownik wie, że wkrótce pozostanie bez dochodu, może skorzystać ze specjalnego przywileju, jakim jest poszukiwanie nowej pracy w czasie okresu wypowiedzenia.
Komu przysługuje urlop na poszukiwanie pracy?
Urlop na poszukiwanie pracy to tzw. zwolnienie na poszukiwanie pracy. Przysługuje pracownikowi, z którym pracodawca rozwiązał umowę o pracę. W czasie przynajmniej dwutygodniowego wypowiedzenia każdy pracownik ma prawo do poszukiwania nowej pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia – pod warunkiem, że złoży odpowiedni wniosek. Wymiar urlopu na poszukiwanie pracy jest uzależniony od okresu wypowiedzenia.
Jak otrzymać dni wolne na poszukiwanie pracy?
Aby skorzystać z przywileju posiadania dni wolnych na uczęszczanie na rozmowy kwalifikacyjne, należy złożyć u obecnego pracodawcy wniosek. We wniosku trzeba zaznaczyć, że potrzebujemy dnia wolnego na poszukiwanie pracy, do czego mamy prawo (art. 37 Kodeksu Pracy). Jeśli umowa o pracę została rozwiązana z winy pracodawcy, mamy prawo do skorzystania z tego przywileju.
Kiedy nie przysługują dni wolne na poszukiwanie pracy?
Urlop na poszukiwanie pracy nie przysługuje w sytuacji, w której to pracownik rozwiązał umowę z pracodawcą. Jeśli odchodzi z firmy dobrowolnie, bo szuka innych możliwości rozwoju, chce zmienić branżę czy przeprowadza się do innego miasta, nie może ubiegać się u przełożonego o przyznanie dni wolnych na poszukiwanie nowego miejsca zatrudnienia.
Ile wynosi urlop na poszukiwanie pracy?
Zwolnienie na poszukiwanie pracy wynosi:
- 2 dni robocze – w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia;
- 3 dni robocze – w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, także w przypadku jego skrócenia na podstawie art. 361 § 1.
Od czego zależy okres wypowiedzenia?
Okres wypowiedzenia jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Wynosi:
- 2 tygodnie – przy umowie o pracę nieprzekraczającej 6 miesięcy
- 1 miesiąc – przy umowie o pracę na co najmniej 6 miesięcy
- 3 miesiące – przy umowie o pracę na minimum 3 lata