Close Menu
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Facebook X (Twitter) Instagram
Historie Internetowe
Facebook X (Twitter) Instagram
Banai
Subskrybuj
[gtranslate]
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Lokalne

Warszawa. NFZ ukarał klinikę za przyjmowanie pacjentów poza kolejką

Przez Pokój Prasowy22 czerwca, 20262 min odczytu

W skrócie

  • W jednej z klinik Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego stwierdzono przypadki przyjmowania pacjentów poza oficjalną kolejką, co skutkowało wysoką karą finansową dla szpitala.

  • Kontrola NFZ wykazała, że aż 70 procent pacjentów było przyjmowanych poza wyznaczoną kolejnością, niektórzy nawet pomimo braku pilnych wskazań medycznych.

  • Szpital zakwestionował wyniki kontroli, twierdząc, że wszystkie przyjęcia odbywały się na podstawie kryteriów medycznych, a decyzja o ukaraniu została podjęta bez uwzględnienia pełnych danych.

Portal Rynek Zdrowia informuje, że do nieprawidłowości miało dochodzić w Klinice Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi, gdzie pacjenci mieli być przyjmowani poza oficjalną kolejką oczekujących. W związku z tymi doniesieniami NFZ przeprowadził kontrolę, która wykazała, że aż 70 proc. pacjentów miało być przyjmowanych niezgodnie z kolejnością.

Według NFZ miało nawet dochodzić do sytuacji, gdy pacjenci w stanie stabilnym byli przyjmowani przed chorymi skierowanymi do kliniki w trybie pilnym. Poza tym 10 pacjentów miało zostać przyjętych z całkowitym pominięciem oficjalnej listy oczekujących.

Portal miał również otrzymać anonimowe pismo od pracowników szpitala, którzy wskazali, że poza kolejką przyjmowani mieli być przede wszystkim chorzy kierowani z prywatnego gabinetu jednego z lekarzy. NFZ nie był jednak w stanie potwierdzić tych informacji.

Nieprawidłowości w kolejnym szpitalu. NFZ nałożył karę, szpital odrzuca oskarżenia


W związku z ujawnionymi nieprawidłowościami na szpital nałożona został kara finansowa w wysokości 289 tys. złotych. To już drugi raz, gdy w placówce tej ujawniono taki proceder. Poprzednim razem było to w 2022 roku. Wtedy kara wyniosła 50 tys. złotych – podaje Rynek Zdrowia.

Szpital miał odrzucić wyniki kontroli NFZ i utrzymuje, że kara została nałożona niesłusznie. Według niego przyjęcia na oddział odbywały się jedynie w oparciu o kryteria medyczne, a kontrolerzy oparli się jedynie na danych statystycznych.

O przyjmowaniu pacjentów poza kolejką w szpitalach zrobiło się głośno po wybuchu afery w Szpitalu Południowym w Warszawie. Na jaw wyszło bowiem, że miał tam funkcjonować salonik VIP w szczególności dla polityków obozu rządzącego, którzy mieli otrzymywać szybszą i lepszą opiekę. Tamtejszym oddziałem SOR kierował Dawid Kacprzyk – radny Koalicji Obywatelskiej, który mimo braku specjalizacji w rok zarobił 1,6 mln złotych.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Czytaj Dalej

Nawałnice nad Polską. Zalane ulice i domy na południu

Pożar hali w Charnowie. Doszło do wypływu zanieczyszczeń do rzeki Słupi

Archidiecezja Krakowska. Proces ws. Janusza Szymika. Domaga się 20 milionów złotych

Świętokrzyskie. Koniec obławy na 49-latka. Nowe informacje policji

Strach w centrum Warszawy. Szyba z Varso Tower runęła na ulicę

Szczecin. Atrakcyjna działka za 14 milionów. Kościół przebił deweloperów

Protest rolników. Dojazd nad morze S3 utrudniony. Blokada pod Szczecinem

Włocławek. Pożar w zakładzie Chemikor. W akcji blisko 30 zastępów straży

Warszawa. 37-latek zmarł po interwencji policji na Białołęce

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
  • Home
  • Buy Now
© 2026 Banai. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.