Zasiłek macierzyński przysługuje każdej kobiecie, która urodziła dziecko. Mamy pracujące otrzymują zasiłek macierzyński adekwatny do swojego wynagrodzenia. Co się dzieje jednak w sytuacji, w której umowa o pracę wygasła w trakcie urlopu macierzyńskiego i kto wtedy wypłaca macierzyński?
Co to jest zasiłek macierzyński?
Zasiłek macierzyński przysługuje każdej kobiecie, która urodziła dziecko i opłaca składki chorobowe, czyli jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie lub prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Może być wypłacany w dwóch formach: 81,5 procent wysokości przez cały rok lub 100 procent zasiłku przez pierwsze 20 tygodni, a później 70 procent przez kolejne 32 tygodnie.
Każda mama może sama zdecydować, czy decyduje się pobierać zasiłek w wysokości 81,5 procent przez cały rok czy 100 procent i 70 procent przez kolejne tygodnie.
Komu przysługuje zasiłek macierzyński?
Zasiłek macierzyński przysługuje każdej kobiecie na urlopie macierzyńskim. Z zasiłku tego nie mogą skorzystać osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło, kobiety prowadzące działalność rolniczą czy kobiety prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia
Jeśli mama jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę, a umowa ta ma charakter określony i wygasa w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego, nie musi martwić się o wypłatę zasiłku. W takiej sytuacji otrzyma go od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i będzie otrzymywała pieniądze aż do ukończenia przez dziecko 52. tygodnia życia.
Aby otrzymać zasiłek macierzyński z ZUS trzeba pobrać dokument ZUS ZAM. Wniosek należy wypełnić wielkimi literami, wpisać swoje dane, a także dane dziecka. Gdy dziecko ukończy 1. rok życia, prawo do pobierania zasiłku macierzyńskiego wygasa.