Close Menu
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Facebook X (Twitter) Instagram
Historie Internetowe
Facebook X (Twitter) Instagram
Banai
Subskrybuj
[gtranslate]
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Klimat

Zagadkowe zajęcie leśników. Po co im bryły lodu w środku zimy?

Przez Pokój Prasowy21 lutego, 20262 min odczytu

Pracownicy z różnych nadleśnictw lubią dzielić się kulisami swojej pracy. Niejednokrotnie są informowaliśmy o ciekawych obserwacjach, nagraniach z fotopułapek, pokazywaniu tropów zwierząt czy tłumaczeniu zawiłości praw natury. Tym razem leśnicy zadają zagadkę.

Po co leśnicy wycinają bryły lodu?


Leśnicy z Nadleśnictwa Szczebra w powiecie augustowskim zamieścili na Facebook’u niecodzienne nagranie. Na filmiku widać jak leśnik wycina bryłę lodu na zamarzniętym jeziorze. Potem pokazany jest transport i magazyn z lodem.

Z pozoru nietypowe zajęcie jak na zimowe obowiązki leśników. A jednak celowe i przemyślane…


tłumaczą tajemniczo leśnicy.

Pracownicy zadali pytanie obserwującym – po co leśnikom bryły lodu? Zaroiło się od komentarzy.

Kafle lodu służą do przechowywania sadzonek drzew, Chociażby po to aby utrzymać rośliny w stanie uśpienia, co chroni je przed nagłymi zmianami temperatur wczesną wiosną, Lód do lodowni gdzie zimują sadzonki drzew – czytamy w komentarzach.

Pracownicy z Nadleśnictwa Szczerba pospieszyli z odpowiedzią na zagadkę.

Bryły lodu wykorzystujemy do ochładzania schronu, gdzie wiosną przechowujemy sadzonki drzew


czytamy.

Bryły lodu wykorzystuje się do schładzania sadzonek 123RF/PICSEL


Jak można przeczytać w serwisie RMF, lód wykorzystuje się schłodzenia dołów, w których przechowywane są sadzonki sosny, świerka i brzozy. Niska temperatura ma zapobiec przed wyschnięciem korzeni i przedwczesnemu rozwojowi pąków oraz. Sadzonki są świeższe i jest większa szansa, że przyjmą się po posadzeniu.

Na samym dnie dołu składowane są bryły lodu. Tegoroczne mają aż 30 cm grubości. Potem trzeba przykryć je folią i trocinami. Jest to izolacja, która spowalnia topnienie. Gdy przychodzi pora sadzenia, to usuwa się trociny, a na bryły lodu kładzie się warstwę ziemi. Następnie na niej układane są sadzonki. Sposób ten praktykowany jest od lat. 80 XX w.


Jak jest zima to musi być zimno. Quiz o mrozie

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Czytaj Dalej

Zaskakujący spektakl w polskich ogrodach. Te osy polują na nasze pająki

Upały we Francji. Odnotowano 1000 zgonów więcej niż zwykle

Premier zwrócił się do wszystkich Polaków. „Nie wychodźcie”

Polski zamek ma nietypowe strażniczki. Pomagają usuwać gatunki inwazyjne

Pachnąca roślina rozsiewa puch. W Polsce jest nielegalna

Ktoś zniszczył legendarną polską jaskinię. Wygląda jak po wybuchu

Inwazyjny wąż złapany. Połknął zwierzę ważące 35 kilogramów

Upały nie dają za wygraną. W Niemczech padł nowy rekord temperatury

W Europie żyły krokodyle. Były wielkości kotów

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
  • Home
  • Buy Now
© 2026 Banai. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.