Close Menu
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Facebook X (Twitter) Instagram
Historie Internetowe
Facebook X (Twitter) Instagram
Banai
Subskrybuj
[gtranslate]
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Ekonomia

Henning-Kloska o problemach z butelkomatami. Zapowiada kary – Biznes Wprost

Przez Pokój Prasowy14 kwietnia, 20262 min odczytu


Od jesieni ubiegłego roku w Polsce funkcjonuje system kaucyjny. W jego ramach do napojów w butelkach plastikowych i metalowych puszkach doliczana jest kaucja w wysokości 50 gr. Dla napojów w szklanych butelkach wielokrotnego użytku obowiązuje kaucja w wysokości 1 zł. Kaucję, po wypiciu napoju, możemy odebrać, zwracając butelkę do sklepu (bez paragonu i do dowolnego sklepu).

Henning-Kloska o problemach z butelkomatami


Tymczasem wielu Polaków skarży się na problemy z butelkomatami w sklepach. Sklepy nie przyjmują opakowań bądź informują o awarii urządzenia. Temat ten poruszono w dzisiejszej „Porannej rozmowie RMF FM”, której gościem była ministra klimatu i środowiska. Paulina Henning-Kloska radziła, aby składać zawiadomienia do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. – Każdy sklep powyżej 200 metrów kwadratowych ma obowiązek przyjęcia butelki, niezależnie od tego, czy butelkomat działa czy nie – powiedziała szefowa resortu klimatu i środowiska.


Ministra przyznała, że trwają kontrole w tym zakresie. – Punkty będą karane, jeśli nie będą przyjmować butelek. My już przeprowadzamy kontrole, sieci muszą dostosować się do wymogów – podkreśliła w RMF FM Henning-Kloska.


Szefowa resortu klimatu nie podała jednak danych dotyczących tego, ile placówek zostało dotychczas ukaranych. Hennig-Kloska wskazywała, że w każdym kraju, w którym wprowadzano system kaucyjny, w pierwszym roku miał miejsce „lekki chaos”.


Z danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że od startu systemu kaucyjnego do końca marca br. Polacy zwrócili 520 mln opakowań.


Jak niedawno informowaliśmy, w sklepie monopolowym Smakosz w Opolu (sieć Rabat Detal) jednego dnia zwrócono blisko 2000 opakowań, z czego jeden z klientów oddał 1095 opakowań. Zarobił na tym 547,50 zł.

Czytaj Dalej

Autostrada do Lwowa sfinansowana przez Polskę? Dariusz Klimczak zabrał głos – Biznes Wprost

To amerykańska Meta ma zapłacić podatek cyfrowy. Firma przerzuci go na Polaków – to pewne – Biznes Wprost

Autostrada A2 bez bramek. Ruszają przygotowania do rozbiórki – Biznes Wprost

Wynagrodzenia w Polsce. GUS przedstawił dane za maj 2026 – Biznes Wprost

Dopłaty bezpośrednie po 2027 roku. Polska sprzeciwia się zmianom – Biznes Wprost

Temu i AliExpress ze zmianami od 1 lipca. Klienci zapłacą więcej – Biznes Wprost

Rynek najmu zwalnia. Więcej mieszkań, ale popyt nie nadąża – Biznes Wprost

W Polsce jest limit opłat i odsetek kapitałowych. Dwie karty kredytowe miały ukryte opłaty – Biznes Wprost

Ceny paliw 23 czerwca 2026. Po ile benzyna i olej napędowy? – Biznes Wprost

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
  • Home
  • Buy Now
© 2026 Banai. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.