Close Menu
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Facebook X (Twitter) Instagram
Historie Internetowe
Facebook X (Twitter) Instagram
Banai
Subskrybuj
[gtranslate]
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Klimat

Zielony bon w „Czystym Powietrzu”. Audyt energetyczny za darmo

Przez Pokój Prasowy23 kwietnia, 20262 min odczytu


  • W programie „Czyste Powietrze” wprowadzono zielony bon pokrywający koszty audytu energetycznego.

  • Audyt energetyczny jest teraz bezpłatny i ma być kluczowy przy weryfikacji zasadności dofinansowania inwestycji, a program zapewnia wsparcie operatorów na każdym etapie realizacji.

  • Od 31 marca 2025 r. nieruchomość musi być w posiadaniu wnioskodawcy przez co najmniej trzy lata, z wyjątkiem sytuacji dziedziczenia.

  • Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej serwisu

„Wprowadzamy zielony bon, który pokryje koszty audytu. Bon będzie przyznawany przez operatorów, czyli przez gminy. Przewidzieliśmy na to działanie ok. 75 mln zł” – poinformował Robert Gajda, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW.

Zielony bon w programie „Czyste Powietrze”. Audyt energetyczny będzie można zrobić za darmo


Audyt energetyczny w nowej wersji „Czystego Powietrza” jest kluczowy. Dzięki niemu NFOŚiGW weryfikuje, czy inwestycja ma sens ekonomiczny i ekologiczny. Do niedawna za tę usługę Polacy musieli zapłacić z własnej kieszeni, co ograniczyło liczbę chętnych do wzięcia dotacji. Teraz ma się to zmienić.

Konieczność zmian w tym zakresie postulowali m.in. działacze Polskiego Alarmu Smogowego. Zwracali uwagę, że audyt energetyczny to koszt nawet 2000 zł i nie ma pewności, czy dzięki niemu rodziny otrzymają dotację na wymianę pieca.

W „Czystym Powietrzu” wprowadzono też ogólnopolski system operatorów, którzy będą bezpłatnie wspierać beneficjenta krok po kroku: od podjęcia decyzji o dofinansowaniu, przez realizację przedsięwzięcia, aż do jego zakończenia i rozliczenia.

„Program ma przede wszystkim poprawić jakość życia osób, które są w ubóstwie energetycznym, ale ważne jest też, żebyśmy nie wprowadzali ich w ubóstwo ekonomiczne” – podkreśla Robert Gajda.

Niedawno NFOŚiGW zdecydował się złagodzić restrykcyjne zasady programu „Czyste Powietrze” wprowadzone w 2025 r. Kluczowa zmiana dotyczy złagodzenia wymogu posiadania nieruchomości przez co najmniej trzy lata przed złożeniem wniosku, który miał przeciwdziałać sztucznemu dzieleniu domów i wielokrotnemu korzystaniu z dotacji przez jednego właściciela.

Z dofinansowania mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych, a także osoby posiadające wyodrębnione lokale mieszkalne z własną księgą wieczystą. Po zmianach wprowadzonych 31 marca 2025 r. obowiązuje zasada, że nieruchomość powinna pozostawać w posiadaniu wnioskodawcy przez co najmniej trzy lata, z wyjątkiem sytuacji dziedziczenia.

Czytaj Dalej

Europa w ogniu. Upały paraliżują kraje. Nadchodzi jeszcze gorsze piekło?

Groźne larwy wróciły po 60 latach. Wkręcają się w ciało jak śruby

Rekiny w Morzu Bałtyckim. Gdzie pływają i czy są w Polsce?

Pierwszy taki przypadek. Mecz mundialu przerwany, kibiców wyproszono

Temperatura sięga 43°C. W rozgrzanym aucie znaleziono dwoje martwych dzieci

Sprawdzili co jadł pterozaur z epoki kredy. I zaskoczenie – to nie ryby

Pierwszy taki przypadek. Mecz mundialu przerwany przez burzę na 2 godziny!

Odłowili z bagien cztery tony inwazyjnych węży. Ustanowili nowy rekord

Noblista: Trump chciał zatrzymać OZE. Niechcący im pomógł

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
  • Home
  • Buy Now
© 2026 Banai. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.