Close Menu
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Facebook X (Twitter) Instagram
Historie Internetowe
Facebook X (Twitter) Instagram
Banai
Subskrybuj
[gtranslate]
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Klimat

Nowy program Mirek ma ruszyć latem. 8000 zł na zbieranie deszczówki

Przez Pokój Prasowy5 maja, 20262 min odczytu


  • W najbliższych miesiącach ma ruszyć program „Mirek”, który przewiduje dotacje do 8000 zł na instalacje do zbierania i wykorzystania wody opadowej lub roztopowej.

  • Dofinansowanie obejmie systemy zbierania, magazynowania i retencji wody, a budżet programu wynosi 173 mln zł z Funduszy Europejskich.

  • Wnioski o wsparcie będzie można składać przez WFOŚiGW.

  • Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej serwisu

Program „Mirek” ma stanowić ochronę zasobów wody


W poprzednich latach osoby, które poczyniły inwestycje w związku z budową systemów gromadzących deszczówkę, mogły liczyć na dofinansowanie z programu „Moja Woda”, który wówczas cieszył się bardzo dużą popularnością. Okazuje się, że rząd pracuje nad nowym rozwiązaniem. Będzie ono stanowiło podobne wsparcie – jego głównym celem jest przeciwdziałanie skutkom suszy oraz ochrona lokalnych zasobów wodnych.

Jak czytamy na stronie portalsamorzadowy.pl, program, o roboczej nazwie „Mirek”, umożliwi otrzymanie dotacji na zakup, montaż, budowę, rozbudowę oraz uruchomienie instalacji służących do zbierania i wykorzystania (na przykład do podlewania ogrodu) wód opadowych bądź roztopowych z powierzchni nieprzepuszczalnych (na przykład dachów czy podjazdów). Finansowanie obejmie również systemy magazynowania wód opadowych w szczelnych zbiornikach czy retencjonowania wody w gruncie.

Kiedy ruszą dofinansowania? Program może wystartować już latem


Zgodnie z informacjami przekazanymi w marcu na Facebooku przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wysokość wsparcia miałaby wynosić do 90% kosztów kwalifikowanych. Z kolei maksymalna kwota dotacji to 8000 zł. Wskazano również, że budżet programu ma wynieść 173 mln zł z Funduszy Europejskich (FEnIKS 2021-2027).

Jak podaje portalsamorzadowy.pl, program ma zostać uruchomiony latem. „Dla mieszkańców uruchomimy w sezonie letnim plan wsparcia finansowego mikroretencji, przydomowej retencji wychwytu deszczówki w miejscu opadu” – wskazała wiceminister klimatu Urszula Zielińska. Nabór wniosków będzie prowadzony przez WFOŚiGW (Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Co więcej, dotacje mają objąć również te koszty, które zostały poniesione przed 1 lipca 2024 roku.

Przypomnijmy, że poprzedni program „Moja Woda” cieszył się dużym zainteresowaniem. Środki dystrybuowane w ramach poszczególnych edycji tego przedsięwzięcia zwykle kończyły się w przeciągu kilku tygodni.

  • Wynalazek Polaków, duże oszczędności. Zatrzymuje wodę lepiej niż keramzyt
  • Wyjątkowy wynalazek noblisty. Nawet 1000 litrów wody z powietrza dziennie

Czytaj Dalej

Noblista: Trump chciał zatrzymać OZE. Niechcący im pomógł

Znęcał się nad psem, trzymając w podłych warunkach. Grozi mu więzienie

Statek zacumował do portu z martwym gigantem. Mógł zabić ciężarną samicę

Polacy rzucili się na borówki. A ten owoc bije je na głowę

Morze Śródziemne zasiedliły jadowite zwierzęta. To groźne dla turystów

Warszawskie jezioro zniknęło. Zostało błoto, kałuże i pękająca ziemia

Ktoś „kradnie” rzekę w stolicy. To może zniszczyć ostatni fragment puszczy

Nasz największy ptak drapieżny zjada coś, czego się nie spodziewamy

Wywozili i trzymali niebezpieczne odpady. W tym rakotwórcze substancje

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
  • Home
  • Buy Now
© 2026 Banai. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.