Close Menu
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Facebook X (Twitter) Instagram
Historie Internetowe
Facebook X (Twitter) Instagram
Banai
Subskrybuj
[gtranslate]
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Klimat

O co walczy Polska w kwestii ETS? Resort przedstawił sześć punktów

Przez Pokój Prasowy19 marca, 20262 min odczytu

W czwartek w Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyła się konferencja prasowa dotycząca kierunków zmiana w unijnym systemie handlu emisjami ETS, które proponuje Polska.

Jak wyjaśniła ministra Paulina Hennig-Kloska, nasz rząd chce zabiegać o sześć kluczowych zmian. Chodzi o:

  • dalsze przesunięcie wejścia w życie mechanizmu ETS2 dla transportu i pieców domowych na 2030 r., a najlepiej uczynienie go dobrowolnym;

  • zwiększenie liczby bezpłatnych uprawnień dla przemysłu;

  • utrzymanie bezpłatnych uprawnień dla przemysłu z branż objętych dziś cłem od emisji dwutlenku węgla CBAM;

  • specjalne traktowanie ciepłownictwa;

  • realną ochronę przed spekulacjami;

  • kontynuację i poszerzenie Funduszu Modernizacyjnego.

5,5 mld zł m.in. na remonty szkół i magazyny energii


Jednocześnie resort poinformował, że Europejski Bank Inwestycyjny zatwierdził kolejne programy z Funduszu Modernizacyjnego na kwotę 5,5 mld zł. Ich celem będzie m.in. poprawa efektywności energetycznej budynków edukacyjnych. Chodzi o blisko 140 budynków oświatowych, a z Funduszu na ten cel ma trafić 2 mld zł. MKiŚ chce wyremontować minimum 1000 takich budynków w ciągu tej kadencji.


O co walczy Polska w ramach reformy ETS?Marysia ZawadaEast News


Inny z programów w ramach Funduszu Modernizacyjnego ma poprawić efektywność energetyczną wielorodzinnych budynków mieszkalnych na terenach wiejskich jako uzupełnienie programu „Czyste Powietrze”. Jego budżet to 500 mln zł.

Kolejne programy przewidują wsparcie na magazyny ciepła dla ciepłownictwa (budżet 1 mld zł) oraz dofinansowanie przydomowych magazynów energii (również o budżecie 1 mld zł).

Paulina Hennig-Kloska odniosła się także do propozycji wyjścia Polski z systemu ETS. – Jednostronne wyjście z systemu ETS jest praktycznie niemożliwe – podkreśliła przedstawicielka rządu. – System jest oparty o jednolity rynek energii i ciężko jest mi wyobrazić sobie różne zasady obowiązujące w różnych krajach (…) To by wprowadziło ogromny chaos, a z drugiej strony jest to ogromne naruszenie traktatowe – dodała.

Ministra klimatu oceniła jednak, że system ETS wymaga zmian. – Ostatnie lata pokazują, że zachwiania na rynku energii wywołane chociażby czynnikami geopolitycznymi są tak znaczne, że warto pochylić się nad rozwiązaniami stosowanymi wewnątrz UE.


Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Czytaj Dalej

Cuchnący olbrzym kwitnie we Wrocławiu. Tłumy odwiedzają go nawet nocą

Lasy w Polsce miały być pod większą ochroną. Przyrodnicy rozczarowani

Zaskakujące odkrycie. Na terenie Polski o ekologię dbano tysiące lat temu

Wystrzały z broni podczas wesela. Łowczy okręgowy odwołany z PZŁ

Larwy wkręcające się w ciało wróciły po 60 latach. Jest plan eksterminacji

Wykopali dinozaura i przecierali oczy. W kamieniu odcisnęło się coś jeszcze

Zaskakujący skutek upałów. Popularne warzywa znikną z Polski lub zdrożeją

Koty także zapadają na demencję. To szansa na leczenie ludzi

Pancerne ryby siały postrach na terenie Polski. Były wielkie jak orki

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
  • Home
  • Buy Now
© 2026 Banai. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.