Close Menu
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Facebook X (Twitter) Instagram
Historie Internetowe
Facebook X (Twitter) Instagram
Banai
Subskrybuj
[gtranslate]
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Klimat

Odpady zalały część Polski. Wielkie straty i nieodwracalne szkody

Przez Pokój Prasowy20 lutego, 20263 min odczytu

  • Śledztwo pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach objęło działalność grup przestępczych porzucających odpady w ponad 50 miejscach w Polsce.

  • Policja zatrzymała siedem osób odpowiedzialnych za transport nielegalnych odpadów i zabezpieczyła mienie o wartości przekraczającej 735 tys. zł.

  • Całe postępowanie dotyczy nielegalnego transportu i składowania m.in. odpadów petrochemicznych i kwasów, a koszt ich utylizacji przekracza miliard złotych.

  • Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej serwisu

Szacunkowy koszt utylizacji porzuconych przez przestępców odpadów przekracza miliard złotych. Sprawa obejmuje dziesiątki miejsc nielegalnego składowania odpadów w całym kraju, nadal ma charakter rozwojowy.

Ostatnich zatrzymań dokonali policjanci ze specjalnej grupy operacyjno-procesowej, powołanej w maju 2024 r. decyzją szefa śląskiej policji. Realizacją tej konkretnej sprawy zajęli się policjanci z Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców oraz wydziału antynarkotykowego i do walki z przestępczością gospodarczą KWP w Katowicach, Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą komendy w Częstochowie, przy wsparciu funkcjonariuszy Śląskiego i Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

„16 i 17 lutego na terenie województwa podkarpackiego i małopolskiego, policjanci weszli do siedzib kilku podmiotów gospodarczych i zatrzymali łącznie siedem osób w wieku od 31 do 65 lat, odpowiedzialnych głównie za transport nielegalnych odpadów” – podał zespół prasowy śląskiej policji.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania nierzetelnych kart przekazania odpadów, pomocy w porzucaniu odpadów niebezpiecznych, a także tzw. zbrodni vatowskiej.

Dotychczas w całym śledztwie zarzuty przedstawiono łącznie 140 osobom. 64 podejrzanych zostało aresztowanych.


Dotychczas w całym śledztwie zarzuty przedstawiono łącznie 140 osobom. 64 podejrzanych zostało aresztowanychTomasz RadzikAGENCJA SE


Korupcja w branży odpadowej


Jak wynika z ustaleń śledztwa grupy przestępcze tworzące mafię śmieciową zajmowały się nielegalnym transportem oraz składowaniem odpadów petrochemicznych, kwasów siarkowych i tzw. czerwonych wód, a także nielegalnym przewożeniem odpadów z zagranicy. Szacunkowy koszt ich utylizacji to ponad miliard złotych.

Policja zaznacza, że śledztwo ma charakter rozwojowy, a prowadzone czynności pozwalają na identyfikowanie kolejnych osób zaangażowanych w przestępczy proceder, w tym wątków dotyczących korupcji i nieprawidłowości w branży odpadowej. Komenda przypomina, że osoba, która wręczyła korzyść majątkową lub osobistą może skorzystać z klauzuli niekaralności – uniknąć odpowiedzialności, jeżeli dobrowolnie poinformuje o tym organy ścigania i ujawni wszystkie istotne okoliczności przed ich samodzielnym odkryciem przez śledczych.

  • Hawana tonie w śmieciach. Powód jest zaskakujący
  • Jesteśmy zalewani ubraniami tanimi z Chin. Polscy producenci zapłacą więcej

Śląska policja od lat podkreśla, że problem tzw. mafii śmieciowej jest poważnym zagrożeniem. Zamiast utylizować odpady w specjalistycznych miejscach, przestępcy zakopują je w lasach czy na nieużytkach. Niebezpieczne substancje mogą przenikać do gleby i wód gruntowych, powodując nieodwracalne szkody. Za nielegalne składowanie odpadów grożą surowe kary finansowe, kara pozbawienia wolności oraz obowiązek pokrycia kosztów usunięcia odpadów i rekultywacji terenu. W praktyce jednak ostatecznie koszty utylizacji często spadają na samorządy.

Do walki z procederem nielegalnego obrotu odpadami komendant wojewódzki policji w Katowicach powołał specjalną grupę operacyjno-procesową, działającą od maja 2024 r. pod nadzorem zespołu prokuratorów.

W jej skład wchodzą policjanci z różnych wydziałów KWP w Katowicach oraz funkcjonariusze z Częstochowy i Opola. Grupę wspierają również: Centralne Biuro Antykorupcyjne, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, Krajowa Administracja Skarbowa oraz Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

W połowie 2025 r. porozumienie o powołaniu zespołu koordynacyjnego do rozpracowania działającej w całym kraju tzw. mafii śmieciowej podpisali szefowie śląskiej policji i katowickiej delegatury CBA.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Czytaj Dalej

Zaskakujący spektakl w polskich ogrodach. Te osy polują na nasze pająki

Upały we Francji. Odnotowano 1000 zgonów więcej niż zwykle

Premier zwrócił się do wszystkich Polaków. „Nie wychodźcie”

Polski zamek ma nietypowe strażniczki. Pomagają usuwać gatunki inwazyjne

Pachnąca roślina rozsiewa puch. W Polsce jest nielegalna

Ktoś zniszczył legendarną polską jaskinię. Wygląda jak po wybuchu

Inwazyjny wąż złapany. Połknął zwierzę ważące 35 kilogramów

Upały nie dają za wygraną. W Niemczech padł nowy rekord temperatury

W Europie żyły krokodyle. Były wielkości kotów

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
  • Home
  • Buy Now
© 2026 Banai. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.