Close Menu
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Facebook X (Twitter) Instagram
Historie Internetowe
Facebook X (Twitter) Instagram
Banai
Subskrybuj
[gtranslate]
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Klimat

Łódzkie zoo świętuje narodziny orangutana sumatrzańskiego. Przełom dla ochrony gatunku

Przez Pokój Prasowy28 kwietnia, 20262 min odczytu


  • W łódzkim zoo urodził się pierwszy w Polsce orangutan sumatrzański.

  • Mały orangutan jest synem Ketawy i Budiego i przyszedł na świat 1 kwietnia.

  • Orangutany sumatrzańskie są krytycznie zagrożone wyginięciem i młodego można już oglądać w zoo.

  • Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej serwisu

Orangutany sumatrzańskie są jednymi z najrzadszych nie tylko małp człekokształtnych, ale w ogóle małp na świecie. Przypomnijmy, że orangutany – drugie po gorylach małpy na świecie pod względem wielkości – mieszkają dzisiaj tylko na dwóch azjatyckich wyspach, którymi są Sumatra i Borneo. Na Borneo jest ich więcej, a orangutan borneański jest liczniejszy. Natomiast orangutan sumatrzański to zwierzę bardzo zagrożone wymarciem i ma status CR, czyli zagrożone krytycznie.

Te małpy zamieszkuję jedynie prowincje Aceh i Sumatra Północna, na północny zachód od jeziora Toba, w przetrzebionych i rzadkich lasach wyspy. Przez ostatnie pół wieku liczebność tych orangutanów spadła o 80 procent i dzisiaj ich mamy nieco ponad 10 tysięcy. Większość mieszka w prowincji Aceh, chociaż w ostatnich 40 latach obszary leśne dostępne orangutanom sumatrzańskim skurczyły się o ponad połowę.

Zoo w Łodzi odniosło ogromny sukces


Tym większy jest sukces łódzkiego zoo, które pokazało na swym profilu na Facebooku małą małpę urodzoną w ogrodzie jako pierwszy orangutan w Polsce.

Jego rodzicami są Ketawa i Budi. Na stronie Orientarium zoo w Łodzi czytamy, że mały przyszedł na świat 1 kwietnia i jest samcem. „Od pierwszych chwil znajduje się pod troskliwą opieką mamy Ketawy, dla której jest to pierwsze potomstwo. Tym bardziej cieszy fakt, że poród przebiegł prawidłowo, a młoda samica wykazuje silne zachowania opiekuńcze i instynkt macierzyński” – mówi na tej stronie Michał Cichoń, opiekun orangutanów w Orientarium Zoo Łódź.

Z kolei Michał Gołędowski, dyrektor ds. hodowli i rozwoju w Orientarium Zoo Łódź, dodaje, że to jeden z najważniejszych momentów w historii łódzkiego zoo i ogromny powód do dumy dla całego zespołu. To także realny wkład w ochronę gatunku zagrożonego wyginięciem.

Młodego orangutana można już w Łodzi oglądać i może on napędzić tłumy zwiedzających. To historyczna chwila i rzadka okazja, by zobaczyć tę małą małpę, której widok jest dość rozczulający. Dzieci orangutanów mają bardzo specyficzny wygląd i kradną serce każdemu.

Czytaj Dalej

Sprawdzili co jadł pterozaur z epoki kredy. I zaskoczenie – to nie ryby

Pierwszy taki przypadek. Mecz mundialu przerwany przez burzę na 2 godziny!

Odłowili z bagien cztery tony inwazyjnych węży. Ustanowili nowy rekord

Noblista: Trump chciał zatrzymać OZE. Niechcący im pomógł

Znęcał się nad psem, trzymając w podłych warunkach. Grozi mu więzienie

Statek zacumował do portu z martwym gigantem. Mógł zabić ciężarną samicę

Polacy rzucili się na borówki. A ten owoc bije je na głowę

Morze Śródziemne zasiedliły jadowite zwierzęta. To groźne dla turystów

Warszawskie jezioro zniknęło. Zostało błoto, kałuże i pękająca ziemia

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
  • Home
  • Buy Now
© 2026 Banai. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.